سایزگیری صحیح بدن
سایزگیری صحیح بدن
۰۹ آذر ۱۳۹۹
تیپ بدنی
سوماتوتایپ چیست؟ نکاتی مهم درباره انواع تیپ بدنی
۲۸ آذر ۱۳۹۹
نمایش همه

رژیم غذایی ۵:۲

رژیم 5:2

رژیم ۵:۲ چیست؟

در رژیم روزه داری یا رژیم فستینگ متناوب شخص باید در دوره های زمانی منظم از غذا خوردن خودداری کند. رژیم ۵:۲ یکی از معروف ترین روش های روزه داری متناوب برای کم کردن وزن و لاغری سریع است.

رژیم فستینگ یا روزه داری

علت نامگذاری این رژیم به ۵:۲ آن است که شما ۵ روز در هفته غذای معمول خود را مصرف می کنید و در ۲ روز دیگر هفته کالری دریافتی را به شدت کاهش می دهید. هدف این است که در این ۲ روز کالری دریافتی به یک چهارم روزهای عادی برسد. به عنوان مثال، اگر میزان کالری دریافتی شخصی به طور معمول ۲۰۰۰ کیلوکالری باشد باید در این ۲ روز ۵۰۰ کیلوکالری دریافت کند. روزهایی که در آن ها کالری دریافتی کم می شود پشت سر هم نیستند.
بخشی از جذابیت این رژیم انعطاف پذیری آن است. به جای آن که غذای مصرفی فرد کاملاً محدود شود فقط ۲ روز در هفته باید کالری دریافتی شدیداً کاهش پیدا کند. این مسئله موجب می شود رضایت فرد از رژیم بیشتر شود.

در ۵ روزی که به صورت عادی غذا می خورید باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. نباید به امید اینکه ۲ روز روزه داری می کنید در ۵ روز دیگر هفته غذاهای پرکالری مصرف کنید. زیرا با این کار کاهش وزن مناسبی نخواهید داشت.

چرا رژیم ۵:۲ مفید است؟

۱- وزن را کاهش می دهد.

اغلب افراد با هدف کاهش وزن از این رژیم پیروی می کنند. افرادی که می خواهند وزن کم کنند باید کالری دریافتی خود را کاهش دهند. رژیم ۵:۲ یک روش ساده برای کاهش کالری دریافتی و چربی سوزی است. تحقیقات زیادی بر روی این رژیم غذایی انجام نشده است، اما نتایج مطالعات اولیه امیدوار کننده به نظر می رسد.

۲- احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

شواهد علمی نشان می دهد این رژیم غذایی می تواند در برخی از افراد از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کند. هم رژیم روزه داری متناوب و هم سایر رژیم هایی که در آن ها کالری دریافتی محدود می شود می توانند در افراد بالغ دارای اضافه وزن به بهبود مقاومت به انسولین کمک کنند.

غذاهایی که نمی توانید در روزهای روزه داری مصرف کنید، عبارتند از:

برای آن که کالری دریافتی خود را کاهش دهید غذاهایی که کالری زیاد و مواد مغذی کمی دارند را مصرف نکنید. در این ۲ روز از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید:
• غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس، کالباس، غذاهای کنسرو شده و …
• کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و پاستا
• غذاهای پرچرب مانند پنیر پرچرب، کره، سرشیر و …

دلایل مخالفت برخی از متخصصین تغذیه با رژیم فستینگ

رژیم ۵:۲ و حریص شدن به خوردن

گرفتن این رژیم باعث محدودیت مصرف گروه های خاص غذایی برای دو روز می شه به همین خاطر تعادل برنامه غذایی فرد بهم میریزه. گرفتن این رژیم در دراز مدت تاثیرات بدی بر روی فرد می زاره و باعث گرسنگی غیرعادی و حریص شدن نسبت به غذا خوردن می شه.

رژیم ۵:۲ کوتاه مدت است

گرفتن این رژیم برای کوتاه مدت عملی است ولی برای طولانی مدت این کار غیر ممکن است و پس از رها کردن این رژیم فرد دوباره چاق می شه.

عدم تعادل کالری دریافتی

این رژیم به علت عدم تعادل در مصرف کالری باعث می شه سیستم ایمنی فرد ضعیف بشه و در مقابل بیماری ها نتونه از خودش دفاع کنه و بیمار می شه.

فشار به سیستم قلب و عروق

گرسنگی و پرخوری متناوبی که رژیم غذایی ۵:۲ پیشنهاد می کنه، یکی از عوامل موثر بر افزایش فشار به سیستم قلبی و عروقی است که در درازمدت می تونه منجر به تنگی نفس و تپش قلب بشه.

تناسب اندام

ممنون از اینکه مطالب سایت را دنبال میکنید. دیدگاه خودتان را برای ما ارسال کنید(بهارفیت)

ما را در اینستاگرام دنبال کنید(bahar_nekoonam)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به سایت بهارفیت