تمرینات خانگی برای تناسب اندام
تمرینات خانگی برای تناسب اندام
۲۱ فروردین ۱۳۹۹
امگا3 و کاهش وزن
امگا ۳ و کاهش وزن
۳۱ فروردین ۱۳۹۹
نمایش همه

رژیم لوکرب چیست؟

رژیم غذایی لوکرب

رژیم لوکرب چیست؟

رژیم لوکرب یک سبک غذایی با کربوهیدرات محدود و سرشار از پروتئین، چربی و سبزیجات است. همچنین کربوهیدرات هایی مانند پاستا، نان و قندها حذف می شوند. رژیم کم کربوهیدرات را می توان به صورت های مختلفی انجام داد و پژوهش ها نشان داده اند که بهبود سلامتی و لاغری کمک بسیار زیادی می کنند.

به طور کل می توان گفت که رژیم کم کربوهیدرات به این شکل است:

  • مواد خوراکی مجاز: گوشت، ماکیان، ماهی، میوه، سبزیجات، آجیل ها، دانه ها، محصولات لبنی پرچرب، چربی های سالم، برخی از تکمه ای ها مانند سیب زمینی و غلات کامل.
  • مواد خوراکی غیر مجاز: قند، مواد غذایی حاوی نگه دارنده، آرد سفید، روغن دانه ها، چربی های ترانس، محصولات غذایی کم چرب و فرآوری شده.

کاهش اشتها با رژیم کم کربوهیدرات

به جرات می توان گفت که بدترین جنبه رژیم گرفتن گرسنگی است. دلیل اصلی که بسیاری افراد رژیم خود را نیمه کاره ها می کنند احساس ضعف و گرسنگی می باشد. خبر خوبی برای شما داریم. شما با دنبال کردن رژیم لوکرب کاهش خودکار اشتها را تجربه می کنید.

در رژیم لوکرب شما همزمان با کاهش مصرف کربوهیدرات ها، مصرف پروتئین های باکیفیت و چربی های سالم را افزایش می دهید. این دو درشت مغذی به کاهش اشتها و احساس سیری برای مدت بیشتر کمک می کنند.

مصرف پروتئین کافی برای کنترل اشتها بسیار مهم است. پروتئین خاصیت کاهش دهنده اشتها دارد که به طور خودکار کالری دریافتی شما را کاهش می دهد. پروتئین با افزایش تولید هورمون های سیری و سرکوب هورمون های گرسنگی به داشتن احساس سیری بیشتر و لاغری کمک می کند.

با خوردن مقدار کافی از پروتئین های باکیفیت مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی و دیگر موارد می توانید زمان های بیشتری از روز سیر باقی بمانید.

چربی های سالم هم نقش مهمی در کاهش اشتها دارند. گوارش چربی ها زمان بیشتری می برد و به همین دلیل معده شما با سرعت کمتری تخلیه می شود. روغن زیتون، آووکادو، روغن نارگیل و آجیل ها از چربی های سالم هستند.

لاغری سریع و آسان

ساده ترین و موثرترین روش برای کاهش وزن مصرف محدود کربوهیدرات ها است. پژوهش ها نشان می دهند که رژیم های کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های کم چرب شما را سریع تر و بیشتر لاغر می کنند. حتی زمانی که تعداد کالری ها را هم محدود کردند باز هم رژیم کم کربوهیدرات برنده بود.

رژیم کم کربوهیدرات به رفع احتباس آب بدن کمک کرده و سطح هورمون انسولین را کم می کند. به همین خاطر در هفته های اول و دوم کاهش وزن سریع تری رخ می دهد. مقایسه های زیادی میان رژیم های کم چرب و لوکرب صورت گرفت است. اما در پایان افراد گروه با کربوهیدرات پایین بدون تحمل گرسنگی ۲ تا ۳ برابر بیشتر کاهش وزن داشتند. در هفته های اول و دوم که رژیم لوکارب را آغاز کرده اید بدن با دفع آب اضافی و پایین آوردن سطح انسولین منجر به لاغری سریع می شود.

 کاهش سایز در ناحیه شکم و پهلو

تمام چربی های بدن یکسان نیستند. محل ذخیره شدن چربی نشان می دهد که چه اثری بر سلامتی یا خطر بیماری ها دارد. چربی های بدن به ۲ نوع چربی زیر پوستی و چربی احشایی تقسیم می شوند.

چربی های زیر پوستی همانطور که از نامشان پیداست در زیر پوست قرار گرفته اند و چربی های احشایی بخش میان تنه را احاطه می کنند. درصد چربی های احشایی در افراد چاق بسیار بالا است. چربی هایی که در میان تنه قرار دارند اطراف ارگان ها را در بر می گیرند. مقدار بالای چربی های میان تنه با ایجاد التهاب و مقاومت انسولین در ارتباط هستند که باعث به وجود آمدن اختلال های متابولیسمی می شوند. امروزه در کشورهای غربی اختلال متابولیسمی بسیار رایج است.

رژیم کتوژنیک و کم کربوهیدرات برای کاهش چربی های احشایی مضر بسیار موثر هستند. به طور واقع با انجام این رژیم های با کربوهیدرات پایین افراد چاق توانستند به آب کردن چربی دور شکم کمک کنند. کاهش چربی یکی از فایده های رژیم لوکارب است و همچنین در بلند مدت خطر بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

افت شگفت انگیز تری گلیسرید

تری گلیسیرید ها مولکول های چربی هستند که در جریان خون گردش می کنند. سطح بالای تری گلیسیرید ناشتای خون بعد از گذشت یک شب چیزی نخوردن یکی از نشانه های خطر ابتلا به بیماری قلبی است. از دلایل اصلی افزایش تری گلیسیرید در میان افراد کم تحرک مصرف کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده مانند آرد و قند ساده فروکتوز می باشد. زمانی که افراد مصرف کربوهیدرات خود را محدود می کنند تری گلیسیرید خون آنها افت پیدا می کند. از طرف دیگر شاید جالب باشد که بدانید رژیم های کم چرب در اکثر مواقع تری گلیسیرید خون را بالا می برند.

بالا رفتن اچ دی ال (کلسترول خوب)

لیپو پروتئین با تراکم بالا اچ دی ال کلسترول خوب نامیده می شود. سطح بالای اچ دی ال کلسترول نسبت به ال دی ال کلسترول خطر بیماری قلبی را کمتر می کند. یکی از بهترین راهکارها خوردن چربی های خوب و یک رژیم لوکرب برای بالا بردن سطح اچ دی ال کلسترول است.

جای تعجب نیست که با دنبال کردن دستور العمل رژیم کم کربوهیدرات سطح اچ دی ال کلسترول شما بالاتر برود. در طرف مقابل پژوهش ها نشان می دهند که افزایش اچ دی ال کلسترول در رژیم کم چرب قابل توجه نیست و حتی کاهش پیدا می کند.

پایین آمدن قند خون و انسولین

رژیم های کم کربوهیدرات به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت و مقاومت انسولین بسیار مفید هستند. میلیون ها نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت و مقاومت انسولین می باشند. پژوهش ها نشان می دهند که مصرف کمتر کربوهیدرات ها سطح قند خون و انسولین را به طرز قابل ملاحظه ای پایین می آورد. برخی از افراد دیابتی با شروع رژیم کم کربوهیدرات بلافاصله دوز مصرفی انسولین آنها تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد. در یک پژوهش ۹۵ درصد افرادی که رژیم کم کربوهیدرات داشتند بعد از گذشت ۶ ماه داروهای کاهش دهنده گلوکز خون را یا به طور کامل حذف یا محدود کردند. در صورتی که شما از داروهای پایین آورنده قند خون استفاده می کنید قبل از ایجاد هرگونه تغییر در کربوهیدرات دریافتی با دکتر خود مشورت کنید تا از افت شدید قند خون خود پیشگیری کرده باشید.

پایین آمدن فشار خون با رژیم لوکرب

فشار خون بالا یکی از فاکتورهای اصلی و موثر در بسیاری از بیماری ها مانند مشکلات کلیوی، سکته و بیماری قلبی است. رژیم کم کربوهیدرات به طور موثری فشار خون را کمتر می کند و باعث می شود که عمر طولانی تری داشته باشید.

موثر در برابر سندروم متابولیک

سندروم متابولیک یک وضعیت مرتبط با خطر بیماری قلبی و دیابت است. در واقع سندروم متابولیک مجموعه ای از نشانه ها می باشد. نشانه های سندروم متابولیک عبارتند از:

  • چاقی شکمی
  • فشار خون بالا
  • قند خون ناشتا بالا
  • تری گلیسیرید بالا
  • سطح پایین ال دی ال کلسترول خوب

درمان ال دی ال کلسترول بد

خطر سکته قلبی در افراد دارای ال دی ال کلسترول بالا بیشتر است. اما اندازه تکه های ال دی ال کلسترول هم بسیار مهم است. تکه های کوچک تر ال دی ال کلسترول نسبت به تکه های بزرگ تر بیشتر باعث بیماری قلبی می شوند. رژیم کم کربوهیدرات تعداد تکه های ال دی ال کلسترول را کاهش داده و همچنین باعث افزایش سایز تکه های آن می شود. با کاهش کربوهیدرات دریافتی می توانید سلامت قلب خود را بهبود بخشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به سایت بهارفیت